Akcja „Posadź Szyszkę. Posadź Drzewo.” w Lubiczu

1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać  w Polsce zliberalizowane przepisy dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi właściciel każdej nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS i od samego początku jej przepisy budziły społeczne protesty. W efekcie od wielu tygodni mamy do czynienia z systemową dewastacją drzewostanu w Polsce i bezmyślnym niszczeniem wieloletniego dorobku polskiej przyrody.

W dniu 22 kwietnia Koło Nowoczesnej w Lubiczu, w proteście przeciwko barbarzyńskim zapisom ustawy i jej skutkom, przeprowadziło akcję nasadzeń nowych drzew. Dzień ten został wybrany nieprzypadkowo, bowiem w tym dniu obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Była to zatem doskonała okazja do tego, aby zamanifestować i pokazać jak ważnym elementem dla całego ekosystemu na naszej planecie i dla nas wszystkich są drzewa.

Wraz z członkami toruńskich kół, sympatykami i przyjaciółmi posadziliśmy ponad 120 drzew – brzozy, dęby, lipy i klony. Nad prawidłowością nasadzeń czuwał Stanisław Kosz, leśniczy z Nadleśnictwa Dobrzejewice, członek Koła w Lubiczu oraz Mirosław Górski, kierownik Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska, którzy udzielali cennych wskazówek. W tym miejscu należy wyrazić podziękowania dla Wójta Gminy Lubicz, pana Marka Olszewskiego, który szybko i pozytywnie odpowiedział na nasz apel i który wyznaczył i profesjonalnie przygotował miejsca do wykonania nasadzeń. Podziękowania należą się również kierownictwu Nadleśnictwa Dobrzejewice, które przekazało nam sadzonki drzew na ten szczytny i ważny cel.

Dziękujemy wszystkim, którzy swoim zaangażowaniem oraz obecnością przyczynili się do sukcesu i sprawnego przeprowadzenia akcji.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?