Toruńskie In Vitro

Torunskie IN VITRO

Opracowany przez Ministerstwo Zdrowia „Program – Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego na lata 2013-2016” realizowany od 1 lipca 2013 roku do 30 czerwca 2016 roku właśnie dobiega końca, a decyzją obecnego ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła zostaje wygaszony i nie będzie przedłużony na kolejne lata, mimo iż skorzystało z niego ponad 17 tys. par i urodziło się 5 285 dzieci, a kolejne pary oczekują potomstwa.

Dziś ostatni dzień finansowania in vitro w Narodowym Programie i od jutra niepłodne pary będą otoczone tylko wsparciem naprotechnologicznym, zamiast medycznym.

W związku z tym, kierując się chęcią poprawy dostępu mieszkańców Torunia dotkniętych problemem niepłodności do metod zapłodnienia pozaustrojowego, zapewnienia im najwyższych standardów leczenia niepłodności i obniżenia kosztów leczenia, jak również poprawą trendów demograficznych, chcemy wdrożyć w naszym mieście Program polityki zdrowotnej Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro dla mieszkańców Torunia w latach 2016-2019″.

Program został opracowany przez prof.dr hab.n.med Wiesława Szymańskiego oraz Stowarzyszenie na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji Nasz Bocian”, przy współpracy .Nowoczesnej Bydgoszcz, która była inicjatorem projektu w województwie.

Proponujemy, by w ramach Programu każda zakwalifikowana para, czyli taka u której stwierdzono niepłodność lub jej leczenie przez 12 miesięcy nie przynosi pożądanych rezultatów, miała prawo skorzystać z dofinansowania jednego zindywidualizowanego zabiegu wspomaganego rozrodu w wysokości do 100%, w maksymalnej kwocie do 5 000,00 pln, pod warunkiem przeprowadzenia przynajmniej jednej całej procedury przewidzianej w Programie zapłodnienia pozaustrojowego.

Program przeznaczony jest dla par mieszkających na terenie Miasta Torunia, w których kobieta w dniu zgłoszenia nie ukończyła 40-roku życia, ale dopuszcza się możliwość przeprowadzenia procedury u pacjentek w wieku do 42 lat.

Na podstawie populacji Torunia (194 182 mieszkańców [ewidencja ludności UMT z 31 marca 2016 roku]) szacujemy liczbę par niepłodnych na około 6 307. Zgodnie z danymi statystycznymi wg których do leczenia metodami IVF/ICSI kwalifikuje się 2% niepłodnych par, wyliczyliśmy, że docelowo z Programu mogłoby skorzystać rocznie ok 126 par.

Jest to projekt obywatelski, a nie polityczny. Będziemy chcieli skorzystać z inicjatywy uchwałodawczej, która przysługuje mieszkańcom Miasta Torunia. Dlatego od dziś będziemy zbierać podpisy pod projektem na terenie miasta.

Torunianie, którzy chcą wesprzeć inicjatywę i złożyć swój podpis, mogą pobrać formularz pod TYM LINKIEM, podpisać go i dostarczyć do biura poselskiego Joanny Scheuring-Wielgus przy ul. Warszawskiej 8/1 w Toruniu lub podpisać listę na miejscu.

Program polityki zdrowotnej “Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców miasta Torunia w latach 2016 – 2019”

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2021 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?